Kome je do morala u politici, neka ide u NSPM

Vojislav Koštunica: Čvršće povezivanje sa EU, bez učlanjenja

Komentari (24) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 petak, 08 april 2011 08:37
Milan
E to je pozicija koja racionalnom delu (čitaj delu koji insistira na izvornim vrednostima EU) EU establišmenta odgovara. Sa Koštunicom se zna na čemu si, dogovoreno se poštuje, manje je prazne priče i više se radi. A to svakom birokrati od karijere zaduženom za Balkan godi.
Očigledno su izbori blizu i DSS je našao održivu formulu za EU integracije.
Ne bi bilo iznenađenje da uskoro u tom pravcu počne da priča i SNS. Verujem da su signali iz Brisela u tom pravcu. A činimi se i da je Koštunica dobio jasne signale šta je u priči o EU održivo.
DS, G17plus i slična boranija je potrošena priča.
Prevare sa reformom pravosuđa, ovoga i onoga ne mogu više da piju vodu.
Aktuelna Vlast sa Tadićem na čelu je pročitana i dobila je slabu ocenu.
Pred nama je period tranzicije vlasti.
P.S.
Ah da. Jedini koji će biti nezadovoljni (pored DS, G17plus i slične boranije) su SAD koje su htele na brzaka da pređu Srbiju i EU.
Pridruženje EU je organski proces srastanja a ne mehanički proces gomilanja.
Preporuke:
0
0
2 petak, 08 april 2011 09:59
Nasa zelja
Upravo to, saradnja bez uclanjivanja. Nadam se skorim izborima.
Preporuke:
0
0
3 petak, 08 april 2011 10:36
Milan
Bezalternativni na pogrešan način percipiraju EU. U njihovoj svesti trgovina na srpski način može da se obavi i u EU (ucene, prevare, falsifikati, i slične veštine).
To može i u EU ali u ograničenoj meri i u ograničenom formatu.
U suštini imate izjave predstavnika EU za naše "tržište" i interne izjave/stavove onoga što će se stvarno desiti.
Posle euforične najave naše kandidature u toku ove godine jasno je da su potražili alternativna rešenja (u EU uvek imaju alternativu - oni upravljaju rizicima a bezalternativni put je uvek put velikog rizika - put za lakomislene) a to je održivo pridruživanje Srbije EU.
Pošto Tadić i kompanija nudi neodrživo rešenje problema izlaz iz situacije je potražen kod opozicije.
Koštunica je dobio ponudu koju ne može da odbije a to je upravo ono što je u Jagodini rekao: ČVRŠĆE POVEZIVANjE SA EU BEZ UČLANjENjA (barem u narednih deset do petnaest godina), da sva sporna pitanja budu rešavana pregovorima uz međusobno uvažavanje, ...
Svi zadovoljni, ili skoro svi...
Preporuke:
0
0
4 petak, 08 april 2011 10:50
Cic
Nije teško sada biti ugodan narodu, dovoljno je spomenuti EU u negativnom kontekstu i eto glasača.

Koštunice, mi smo već ČVRSTO u zagrljaju EU, dodatno povezivanje nije nimalo potrebno, pa ni u teatralne svrhe.
Preporuke:
0
0
5 petak, 08 april 2011 11:41
AlMPopović
Članiti se u EU je kao pridružiti se Trojnom paktu 1945. DSS izgleda konačno pronalazi reči kojima definiše svoju poziciju. Evropske vrednosti (demokratsko uređenje države, pravna sigurnost, podela vlasti, demokratske institucije)- naravno, EU - svakako ne! Najpre, sama EU ima previše problema, političkih, vojnih i ekonomskih, te im ne treba na vratu još jedan za koji nemaju ni ideje ni kapaciteta da ga reše. Ukratko, oni nas ne žele, osim ako bismo bili toliko poslušni da sprovedemo njihove nesuvisle ideje (dostojne Kardelja i njegovih "mudrosti"). Pokušavaju da naprave unutrašnju homogenizaciju baveći se Srbijom. Ali, Nemačka polako kreće svojim putem, a Nemačka nije samo Nemačka, to je čitav pojas koji se naslanja na Rusiju, ekonomski, energetski, a polako i politički. Ne treba zaboraviti da je Bizmark stvorio Nemačku 50 godina pošto je nastala carinska unija država sa teritorije današnje Nemačke. Polako, ali sigurno (kažu Nemci) stvaraju se novi politički odnosi u svetu.
Preporuke:
0
0
6 petak, 08 april 2011 13:13
Ružičasti panter
Kriza evrozone ponovo je u Briselu oživela priču o preuređenju Unije na "tvrdo jezgro" i "države partnere" što se praktično svodi na članice prvog i drugog reda. "Čvršće povezivanje" je najverovatnije pripremanje Srbije na tu varijantu.
Preporuke:
0
0
7 petak, 08 april 2011 14:11
Slobodanka M. Antić
Gospodin Koštunica je jedan od retkih političara (ali na prvom mestu), kome se može verovati. Politikanstvo dosadašnje vlasti a i mnogih iz opozicije je toliko providno da, ako neko ponovo glasa za njih, možemo slobodno reći: e sve što nam se događa, zaslužili smo. Poseduje sve(a izgleda nismo navikli i ne cenimo to): obrazovanje, poznavanje međunarodnog prava, rodoljublje, veru u Boga, čestitost, opštu i ličnu kulturu i, naravno, što mnogi ne vide ili ne žele da vide, jeste HRABROST. Naglašavam da nisam član ni jedne partije, pa ni njegove, ali kao aktivni posmatrač, kao Srbkinja, volela bih da nam ON vodi ovu našu napaćenu i obmanutu Srbiju.
Preporuke:
0
0
8 petak, 08 april 2011 14:18
ne u eu
eu je org fasistickih zemalja , tu srb i srb narod nikad nije bila i nije joj tu mesto
Preporuke:
0
0
9 petak, 08 april 2011 14:46
Plodovi gneva
Moja Evropa.
Preporuke:
0
0
10 petak, 08 april 2011 15:13
konačno!
Prošla zima, probudio se ...
Preporuke:
0
0
11 petak, 08 april 2011 15:32
Rada Novi Sad
NA POLITIČKOJ SCENI JEDINO VERUJEM GOSPODINU kOŠTUNICI I NJEGOVOJ SPOSOBNOSTI DA VIDI DALJE.
POŠTEN JE I PRAVI GOSPODIN I PROSTO ODUDARA OD "OSTALOG DRUŠTVA".SIGURNA SAM DA ZNA ŠTA GOVORI
Preporuke:
0
0
12 petak, 08 april 2011 16:14
uzgred
Političar koji sve mogao, ali je baš sve prokockao!
Preporuke:
0
0
13 petak, 08 april 2011 16:15
Ružičasti panter
Svaka suverena država može slobodno da se povezuje (čvršće ili labavije, dugoročno ili kratkoročno) sa drugim suverenim državama ili zajednicama država a u skladu sa sopstvenim interesima. Pošto je tu notornost besmisleno izneti kao neki originalan politički stav, ovde je najverovatnije reč o nečem drugom. To drugo može biti samo status partnera koji se nudi i Turskoj a to je najnepovoljnije moguće rešenje. Države-partneri postaju deo jedne strukture koja je konstituisana u krugovima što znači da će zavisno od veličine i političkog značaja postati države drugog ili trećeg kruga – praktično drugog ili trećeg reda, dok će zemlje-članice sačinjavati „tvrdo jezgro“, odnosno prvi krug.
Preporuke:
0
0
14 petak, 08 april 2011 17:08
SLOBODAN50
EU je veoma problematična organizacija, u kojoj bitišu najgore stvari na ovom svetu...ako mene pitate, o tome pričam duže vremena, nikako u EU!!!ako bi platili, na primer, 100 milijardi evra ratne odštete i da nam se izvinu na svim svetskim medijumima i da objasne svim narodima sveta, da nismo mi fašisti, nego suprotno, onda bih razmislio malo...da bi, posle nekoliko milisekundi razmišljanja, glatko odbio ponudu.dakle, moraju prvo, da nam se izvine i da objasne celom svetu kakva zverstva su radili i potpomagali na teritoriji bivše SFRJ.potom, da nam isplate ratnu odštetu.treće, da nam daju rok od 20 godina, da razmislimo...konačno, jedini spas za srbe-pravoslavce, sa ovolikim natalitetom je RUSIJA.ko drugčije kaže, kleveće i laže.tako je sve prosto za one, koji iskreno vole svoju otađžbinu...
Preporuke:
0
0
15 petak, 08 april 2011 17:32
Alexander "X"
Setimo se izjave Margaret Tacher kada je podnela ostavku. rekla je da nece da sluzi Nemackoj u drugoj zoni. Postojale su cetiri grupe kako se tada govorilo zemalja vrlo bliskih nemackoj marci, zemlje kojima ce biti dozvoljena upotreba marke u platnom sistemu (druga grupa) zemlje veoma bliske i pod utizajem marke ali ne sa valutom (Bug, Rum) i zemlje posmatraci.

Adolf Hitler nije izgubio rat on je imao istorijsku ulogu u Nemackoj. Sta se danas desava u EU je cetvrta faza ali nastavak tvrde Nemacke politike. Duga je lista razvijenih zemalja Island, Grcka, Irska, Portugal, Spanija, Italija, sa uhodanim procesom i dresiranim stanovnistvom sa kojima se Nemacka rve. Primati sirove, zamrle sada vec i ne tako radne Srbe sa Cesima Poljacima, Madjarima Bugarima i Rumunima je utopija. Slovenija i Hrvatska da ali to je isto bio dugogodisnji cilj Nemaca izlaz na toplo more.

Ko u to veruje taj isto tako moze i da leti bez krila ili aviona, neko ga zove superman a neko Tadic.
Preporuke:
0
0
16 petak, 08 april 2011 17:52
Arčibald Rajs
Gospodine Koštunica vratite Srbiji dostojanstvo koje je izgubljeno u protekle tri godine. Srbija više nema vremena za gubljenje, dolazi zadnji trenutak da Srbija i njena deca ne potonu u ništavilo.
Preporuke:
0
0
17 petak, 08 april 2011 18:46
Bruh
Konačno jedan čovek da kaže ono što dobar deo Srbije oseća. Nije dilema EU ili KiM, nego EU ili država. Tadić to ne sme da kaže.
Preporuke:
0
0
18 petak, 08 april 2011 18:59
@uzgred
U pravu ste potpuno. Sve je imao u šaci i sve prokockao. Mogu sada da se ljute njegovi i da pišu saopštenja i komentare ovde koliko vole. A i ovaj put će ga Toma izraditi, ti ispaliti.
Preporuke:
0
0
19 petak, 08 april 2011 19:10
mile
Koliko ociju procita ovu vest, toliko valjda misljenja o njoj ima...
Mozda neki stvarno vide doslednost u Kostunicinoj politici, ali ja i pored dobre volje to ne vidim.
Ja iz ove njegove izjave mogu samo da vidim reteriranje, spustanje garda prema Evropi i to nije slucajno dan posto se sreo s Nikolicem koji se zalaze za EU.
Tu ima i jedna druga stvar- EU ce postaviti uslove oko saradnje s njom. Nece nama biti sve tako na tacni servirano, pa da sad uzmemo ono sta nam se svidja.
I da ne bude iluzija ili nedorecenosti... i sa svima drugima ce isto tako da bude. I Rusima i Kinezima... Svi ima da nas na ovaj ili onaj nacin uslovaljavaju, a mi cemo samo da biramo izmedju 2 losa.
Dakle, zivi bili pa videli da ce Kostunica za neki mesec da kaze kako on protiv EU nikada i nije bio. Ozbiljno....
Preporuke:
0
0
20 petak, 08 april 2011 21:06
Nikola Turajlić
Ne mogu poverovati vlastitim očima i razumu da bi se Koštunica konačno odrekao nebuloze o celovitoj Srbiji u EU i prevalio preko usta da sa istom treba suradjivati, samo toliko koliko je to u interesu države.
Izgleda da su obojica Vojislava na istoj talasnoj dužini što se tiče EU, pa me ne bi začudilo i da shvate da treba prevazići njihove animozitete i poraditi na stvaranju fronta nacionalnog spasa, jer Srbija je pred ambisom.
Preporuke:
0
0
21 petak, 08 april 2011 21:19
Pera Grom
Konačno su naši bezalternativni prekardašili sa insistiranjem na statusu kandidata za članstvo i to u toj meri da EU postavlja kao nezvaničan uslov za podršku nekoj političkoj grupaciji pakt o nenapadanju uz ulov da im se ne dosađuje sa statusom kandidata narednih desetak godina. To znači da status KiM ostaje zamrznut odnosno da čak može da dođe do kretanja u našu korist, da ćemo primati pomoć od oko 200 milona EURa iz IPA fondova, da nam se neće previše mešati u unutrašnje stvari ako im previše ne dosađujemo oko svake sitnice.
Ovo znači pobedu DSS i SNS sa partnerima. To znači da su DS, G17plus i slični pušteni niz vodu zbog bezobrazluka sa kandidaturom.
Bravo EU. Ima nade i za Srbiju i EU.
Preporuke:
0
0
22 subota, 09 april 2011 00:06
@Pera Grom
Pravo na korišćenje IPA fondova imaju neprofitne institucije: državni organi, lokalne samouprave, privredne komore, nevladine organizacije, regionalne razvojne agencije... Nikada, i slovima nikada, EU neće omogućiti našoj uništenoj privredi da stane na noge. Rasprava koja se trenutno vodi oko finansijski urušene Portugalije (nekada velike korisnice takvih fondova)to je učinila očiglednim: Nemačka i Francuska odbijaju da se umesto sredstava za "spasavanje" Portugalije uvede minimalna nadnica u istom iznosu za sve članice EU.Razlog je jasan: "pomoć" Portugaliji zapravo ide na spasavanje njihovih banaka u toj zemlji (kao i u Grčkoj), i drugo, zato što žele da njihove firme i dalje imaju jeftinu portugalsku (grčku, irsku...) radnu snagu jer samo tako mogu da konkurišu Kini.
Preporuke:
0
0
23 subota, 09 april 2011 09:09
Pera Grom
Ako celovito sagledavamo situaciju sa pružanjem pomoći našoj zemlji videćemo da je (pomoći) nema.
Ono što je proglašeno za "pomoć" u suštini je samo jedna od komponenti složene trgovinske transakcije.
Ako je pomoć u reformi nekog društvenog podsistema da on generiše obaveze naše države koje ekonomski iskazane značajno prevazilaze naše mogućnosti i usput znače poslove za firme iz zemlje pružaoca pomoći onda je to u suštini eksploatacija siromašnih i neukih.
IPA fondovi su fondovi koji dovode do "reformi" u nekim sektorima sa projektima demonstracije nečega napaćenom domorodačkom stanovništvu. Prevedeno to znači da su to projekti prodaje bižuterije i ogledalaca lokalnim plemenskim poglavicama zarad potpisa na nekom papiru na neku koncesiju za neku društvenu/ekonomsku vrednost koju domoroci kao takvu ne percipiraju.
Ako pravilno shvatimo suštinu IPA fondova onda bi programi i projekti bili drugačije artikulisani u smislu da stvarno donose boljitak zemlji primaocu.
--->>>
Preporuke:
0
0
24 subota, 09 april 2011 09:31
Pera Grom
Pravilno artikulisanje IPA programa znači da se na prvom mestu stavljaju naši interesi a ne neki drugi (oni i kažu: nas interesuje to i to).
Kroz većinu IPA programa imamo razna "pilotiranja" u veoma osetljivoj društveno-ekonomskoj sferi.
Ako projekat ne uspe konstatuje se da nije uspeo i ide se dalje ne vodeći računa o posledicama.
A posledice neuspelih projekata mogu da budu veoma teške za uključene strane. Iza nekih projekata ostaje pustoš u socijalnom i ekonomskom ambijentu (pre svega infrastruktura (pre svega neke novoformirane i često nepotrebne agencije) koju treba održavati a nema se odakle jer je projekat završen), probuđena nerealna očekivanja kod ljudi, itd.
Takođe je problem i to što nam se nameću rešenja problema kojima nismo društveno-ekonomski dorasli. Posledice su neodrživost nametnutih "rešenja" i dodatni troškovi za njihovo rešavanje zbog nametnute pogrešne terapije.
Preporuke:
0
0

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner